zenouvsemismysly@gmail.com Facebook Objednat knížku

O nás

Markéta Sýkorová (rozená Zajíčková)

(*1985 Ostrava)

Narodila jsem se v Ostravě – Porubě do rodiny hutníka a básníka Ivana Zajíčka. Od dětství mne to táhlo k hudbě, tanci, zpěvu a hře na kytaru (především u táborových ohňů) a později i psaní vlastních textů. Ve svém období výtvarného uhranutí jsem chtěla z gymnázia utéct na UMPRUM do Uherského Hradiště. Během studia na porubském gymplu jsem hrála amatérsky divadlo, ale na herectví mě nevzali, takže obor Bohemistika – Divadelní věda na FF UP v Olomouci byl nakonec jasná volba.  Po magisterském studiu jsem se odborně věnovala rozhlasové dramatické tvorbě, ale doktorandské studium jsem nakonec pro nedostatek motivace nedokončila – včas mi došlo, že nejsem ten pravý vědecký typ a potřebuji dělat něco tvůrčího, co mě naplňuje.

Skládání básniček a psaní vlastních písňových textů je pro mne svoboda, radost a relaxace, stejně jako toulání se po horách nebo po lese. Mým snem je možnost, že se psaním budu jednou umět uživit, nebo si najdu pestrou tvůrčí práci v oblasti kultury.

 

Len H. Böhmová

(* 1966 Praha)

Bydlím a žiju v Plzni. Mým snem bylo stát se baletkou, vystudovala jsem však gymnázium. Po maturitě jsem pokračovala na Pedagogické fakultě v Plzni oborem Český jazyk – Výtvarná výchova.

Od dětství i během studia jsem vyráběla šperky: z moduritu, sklíček, kamenů, hedvábí, pálené hlíny… a keramikou jsem i ukončila studia na vysoké škole. Víte, zabořit ruce do hlíny a vyrobit, co si zamanete: hrnek, konvičku na čaj, krabičku na šperky… opravdu, báječný pocit…

A do toho – a proto, že mě to bavilo –  jsem se přihlásila na Lidovou konzervatoř k Janu Dvořákovi na obor Loutkoherectví a toužila se stát herečkou. Naštěstí mi  Zorka Kostková tehdy řekla: „Ty, Leni, nechceš raději malovat? To ti jde líp…” Dnes už vím, že měla pravdu. Přijde nápad, sednu si a kreslím. Jsem to já, cítím se dobře, je v tom klid a čas běží úplně jinak.

Nejraději kreslím tužkou a kaligrafickým perem. Používám tuš, anilinové barvy a pastelky.  Ale mou nejoblíbenější technikou je vybarvování červeným vínem nebo černou kávou. V současné době začínám experimentovat s litografií a sítotiskem.

Zkrátka výtvarno a obrázky mě provázejí celý život. A nezřídka byly vytvořeny jako dárek pro někoho blízkého, známého, pro slavnostní okamžik nebo jen tak, pro radost. A tak to stále pokračuje…

Přála bych si, aby Vás mé ilustrace v knížce pobavily a potěšily.